Klasifikacija reka

Nijedan sistem klasifikacije reka nije u potpunosti tačan. Reke ne upadaju uvek lako u jednu kategoriju, a regionalna ili individualna tumačenja mogu izazvati nesporazume. Ovaj sistem nije zamena za vodiča ili precizan opis reke iz prve ruke.

Veslači koji se upuštaju u teže spustove na nepoznatom području trebaju biti oprezni dok se ne upoznaju s lokalnim načinom interpretacije. Težina reke se može menjati iz godine u godinu, a zavisi od promena u vodostaju, oborenom drveću, geološkim promenama ili padavinama.
S porastom težine, povećava se opasnost od upadanja u vodu, a za uspešno spašavanje potrebna je pomoć grupe. Kako brzaci postaju duži, bez mirnih dijelova tako izazov raste. Postoji velika razlika između spuštanja niz kontinuirane brzake klase IV i spusta niz reku gde su brzaci te klase ispresecani bazenima.


Mirne vode i brzaci se klasifikuju kroz sledeću internacionalnu podelu težine reka:
Mirne vode
Klasa A:
 
Voda teče sporije od 4 km/h. Jezerske vode. Nevidljivi ili jedva vidljivi pokreti vode.
 
 
Mirne vode
Klasa B:
 
Voda teče brzinom od 4 do 8 km/h. Tok vode primetan.
 
Mirne vode
Klasa C:
 
Voda teče brže od 8 km/h. Brz tok vode.
 
Brzaci
Klasa I:
Lako
Brza voda s malim talasima. Povremene prepreke, sve uočljive i lagane za izbegavanje. Opasnost za plivače je mala, a samospašavanje jednostavno.
 
Brzaci
Klasa II:
Za početnike
Ravni brzaci sa širokim, čistim kanalima koji su lako uočljivi bez izviđanja. Povremeni manevri mogu biti potrebni, ali stene i talasi srednje veličine su lako prolazni za istrenirane veslače. Plivači se retko povređuju, a asistencija grupe prilikom spašavanja takođe je retko potrebna.
Brzaci
Klasa III:
Srednje
Brzaci s umerenim, neujednačenim talasima koji mogu biti komplikovani za izbegavanje, a mogu i poplaviti otvoreni kanu. Kompleksni manevri u brzoj struji i dobra kontrola čamca u uskim prolazima ili oko grebena često su potrebni. Veliki talasi i opasne prepreke mogu biti prisutni, ali se lako mogu izbeći. Na velikim rekama možemo naići na jake kontratokove i moćne struje. Na nepreglednim delovima preporučljivo je izviđanje naročito, ako taj deo prolazimo prvi put. Povrede kod plivača su retke, a samospašavanje lako. Asistencija grupe je potrebna, ako želimo izbeći duže plivanje.
Brzaci
Klasa IV:
Napredno
Intenzivni, moćni, ali predvidljivi brzaci koji zahtevaju precizno upravljanje plovilom u turbulentnoj vodi. Možemo naići na talase koje ne možemo izbeći ili zakrčene prolaze koji zahtevaju brze manevre. Pouzdan kontratok može biti potreban za početni manevar, izviđanje ili odmor. Brzaci mogu biti opasni, te zahtevaju uvežbanu posadu koja je sposobna izvesti potrebne radnje i komplikovane manevre. Izviđanje za prvo spuštanje ponekad je neophodno. Rizik od povreda za plivače kreće se od umerenog do visokog, a uslovi u vodi samospašavanje mogu učiniti vrlo teškim. Asistencija grupe pri spašavanju često je potrebna i zahteva uvežbavanje.
Brzaci
Klasa V:
Eksperti
Izuzetno dugi i veoma siloviti brzaci koji izlažu veslača nadprosečnoj opasnosti. Padovi mogu sadržati velike nezaobilazne talase, ili strme prolaze s komplikovanom i zahtevnom rutom. Brzaci mogu biti vrlo dugi između mirnih delova, pa zahtevaju visok nivo telesne pripremljenosti. Postojeći kontratokovi mogu biti mali, turbulentni ili teško dostupni. Klasa V 10 sve ove faktore može kombinovati na vrlo kratkom razmaku. Izviđanje je neophodno, ali često teško izvodljivo. Plivanje je opasno, a spašavanje teško i za profesionalce. Prikladna oprema, iskustvo i uvežbane veštine spašavanja vrlo su bitni za preživljavanje.
Brzaci
Klasa VI:
Ekstremno
Jedan stepen teže i komplikovanije od klase V. Ovakvi spustovi opisuju se kao ekstremno teški, nepredvidljivi i opasni. Posljedice grešaka su teške, a spašavanje može biti nemoguće. Samo za timove eksperata i to na povoljnom vodostaju, posle bliže lične inspekcije i preduzimanja svih mera opreza. Ova klasa ne uključuje padove koji su stalno neprolazni, ali može uključivati brzake koji su tek povremeno prolazni.
 

Donja slika bliže grafički prikazuje podelu brzaka klasa 1 do 6.

Svaka od ovih klasa može biti označena plusom ili minusom. Tako je klasa III+ nešto teža od klase III, a klasa IV- nešto lakša od klase IV. Uz ovu postoji još preciznija podela kod svrstavanja klase V. Ta klasa je podeljena od V 1 (lagana klasa V) do V 10 (ekstremno teška).
Potrebno je zapamtiti da su svi pokušaji klasifikacije pomalo subjektivni i da odluku o tome za šta smo spremni trebamo doneti sami.

Нема коментара:

Постави коментар